D Vitamini

D vitamini tam olarak ne yapar?

Araştırmalar, bu “güneş ışığı vitamininin” sadece kemiklerinizi ve iskelet yapınızı değil, aynı zamanda bağışıklık fonksiyonunu, kan basıncını, ruh halini, beyin fonksiyonunu ve vücudunuzun bir dizi hastalığa karşı genel koruma yeteneğini de etkilediğini gösteriyor.

2019 tarihli bir incelemeye göre, D vitamininin faydalarının kemik sağlığı ve bağışıklığı desteği ile kalp hastalığı, kanser, diyabet ve depresyon gibi kronik koşullara karşı direnci ve enfeksiyonlar ve virüsleri içerdiği düşünülüyor.

Çoğu insanın D vitamininin yüzde 95’inin gündelik güneş ışığına maruz kalmasından geldiği tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, günümüzde pek çok insan her gün güneşte vakit geçirmediğinden veya düzenli olarak yeterli D vitamini sağlayan (ki bu yapılması zordur) yiyecekler tükettiğinden, çoğu yetişkin – ve çocuklar da, hatta bebekler ve emzirilen bebekler – artık teşvik edilmektedir. D vitamini ile takviye etmek.

D Vitamini - Sağlıklı Yaşam

D vitamini almanın faydaları nelerdir? Yeterli D vitamini seviyelerini korumanın genel sağlığı desteklemesinin bazı yolları şunlardır: 

  • Kemik Sağlığına Katkıda Bulunur.

D vitamini kemiklere kalsiyum emiliminde rol oynar. Kalsitriol (dönüştürülmüş D vitamini), kalsiyum seviyelerini korumak için paratiroid hormonu ile birlikte çalışır.

  • Bağışıklık Sistemini Destekler.

UV ışığına maruz kalma, insan vücudunda D vitamini seviyelerinde artış da dahil olmak üzere değişikliklere neden olur. Bağışıklık hücrelerimiz D vitamini için reseptörler içerir ve D vitamininin, uzun süreli veya aşırı inflamatuar tepkileri önleme de dahil olmak üzere çeşitli yollarla genel bağışıklık fonksiyonuna fayda sağladığı gösterilmiştir.

  • Kan Şekeri Düzeylerini Yönetmeye Yardımcı Olur ve Diyabeti Önleyebilir.

Diyabet semptomları, insülin direncindeki artışları takiben insülin eksikliğinden veya yetersiz insülin sekresyonundan kaynaklanır. London School of Medicine and Dentistry’de yapılan araştırmaya göre, insülin salgılanması için kalsiyum gereklidir ve D vitamini faydaları kalsiyum emilimini ve kullanımını teşvik ederek insülin salgısının düzenlenmesine katkıda bulunur.

  • Kansere Karşı Korunmaya Yardımcı Olabilir

D vitamini, tümör büyümesini, hücre farklılaşmasını ve apoptozu etkileyen faktörlerde rol oynar. D vitamini eksikliği semptomları, özellikle meme, kolon ve prostat kanserleri olmak üzere kanser gelişimi için artan risklerle ilişkilendirilmiştir.

  • Hormon Düzenlemesini Kolaylaştırır ve Ruh Halinizi İyileştirmeye Yardımcı Olabilir

Vücudumuzda bir hormon gibi hareket ettiği ve beyin fonksiyonunu etkilediği için, D vitamini eksikliği, depresyon, mevsimsel duygudurum bozukluğu ve PMS, uykusuzluk ve anksiyete sırasında yaşanan şiddetli ruh hali sorunları dahil olmak üzere duygudurum bozuklukları için artan bir riskle ilişkilendirilmiştir.

Düşük seviyeler ayrıca uygun testosteron ve östrojen üretimine müdahale ederek birçok istenmeyen semptomla sonuçlanabilecek dengesizliklere yol açabilir.

  • Cilt Sağlığını Destekler

D vitamini cildiniz için neden iyidir? D vitamininin cilde fayda sağladığı yollardan bazıları, bağışıklık sisteminizi destekleyerek, iltihaplanmayı kontrol ederek ve cilt hücresi büyümesine, onarımına ve metabolizmasına yardımcı olmayı içerir.

Yeterli seviyeler cilt yaşlanmasını önlemeye yardımcı olabilir ve ayrıca egzama ve sedef hastalığının neden olduğu kızarıklık, kuruluk ve diğer semptomları azaltabilir.