Kolajen

Kollajen Nedir? Cilt, Saç, Eklemler ve Daha Fazlası İçin Faydaları…

Kolajen vücudumuzda en bol bulunan proteindir, özellikle tip 1 kolajen. Kaslarda, kemiklerde, deride, kan damarlarında, sindirim sisteminde ve tendonlarda bulunur. Kollajen faydaları çok çarpıcı çünkü bu protein cildimize güç ve elastikiyet kazandırmanın yanı sıra ölü cilt hücrelerini değiştirmeye de yardımcı oluyor. Eklemlerimiz ve tendonlarımız söz konusu olduğunda, vücudu bir arada tutmaya yardımcı olan basitçe “tutkal”dır.
Vücudumuzun kolajen üretimi, yaşlandıkça doğal olarak yavaşlamaya başlar. Kırışıklıklar, cilt sarkması ve kıkırdağın (iskelet bacakları) zayıflaması veya azalmasına bağlı eklem ağrıları gibi yaşlanma belirtileri için bu dejeneratif süreç. Şeker oranı yüksek bir diyet yemek, sigara içmek ve yüksek güneşe maruz kalmak gibi diğer yaşam tarzı faktörleri de kolajen düzeylerinin azalmasına katkıda bulunur.

Kolajen - Sağlıklı Yaşam

Cilt için kolajen? Bir nedenden dolayı 1 numaralı kolajen faydası olarak kabul edilir. Yaşlandıkça, kolajen üretimi azalır – siz bunu okurken olan şey budur! Fiziksel olarak fark edeceksiniz: daha gevşek cilt, daha fazla kırışıklık ve daha az esneklik. Artan kolajen seviyeleri cildinizin daha sıkı görünmesine, pürüzsüzlüğü iyileştirmesine ve cilt hücrelerinizin normal şekilde yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olabilir.

Kollajen faydaları ayrıca selülit ve çatlak izlerinin azaltılmasını da içerir. Kollajen azalması sonucu cilt elastikiyetini kaybettiğinde başka bir yan etki ortaya çıkar: daha görünür selülit. Cildiniz artık daha ince olduğu için selülit daha belirgin hale gelir – yüzeyin altında ne olduğunu artık gizlemek yok. Cilt için kolajen esnekliğine yardımcı olur ve olası çukurlaşmayı azaltmaya yardımcı olur.

Kolajen, kemiklerimizi saran ve bir arada tutan pürüzsüz jel benzeri yapısı ile ağrısız bir şekilde kaymamızı ve hareket etmemizi sağlar. Kolajen, kemiklerimizi saran ve bir arada tutan pürüzsüz jel benzeri yapısı ile ağrısız bir şekilde kaymamızı ve hareket etmemizi sağlar.
Kolajen tüketirken, vücudunuzun kolajeni kullanılabilir bir proteine ​​dönüştürmesini sağlamak için C vitamini tüketmekten de yararlanabilirsiniz. Bu, kaynağı veya enerjinizi ve canlılığınızı geri kazanmaya başlayabilir.

Hiç tırnaklarınızı soydunuz mu? Eh, kolajen eksikliği suçlanabilir. Kollajen proteini tırnaklarınızın, saçlarınızın ve dişlerinizin yapı taşıdır. Diyetinize kolajen eklemek, tırnaklarınızı güçlü tutmanıza ve muhtemelen saç dökülmesi semptomlarını tersine çevirmenize yardımcı olabilir.

Kollajen protein tozu gibi kolajen takviyeleri, kolajen alımınızı artırmanın başka bir kolay yoludur. Tozunuzu otla beslenen, merada yetiştirilen ineklerden aldığınızdan emin olun (antibiyotik veya kimyasal madde yok). Kolajen takviyeleri, en sevdiğiniz yemeklere lezzet katmadan kolajenin sağlıklı faydalarını sağlamak için smoothie’lere, çorbalara ve hatta fırınlanmış ürünlere karıştırılabilir.