Multivitamin

Dünyanın en popüler besin takviyesi olarak her yaş, cinsiyet ve yaşam tarzına uygun kapsamlı multivitamin takviyelerini market, eczane ve sağlık mağazalarının raflarında kolayca bulabilirsiniz. Multivitaminler, dünyanın birçok yerinde temel bir ev eşyası haline geldi ve araştırmalar, tüm Amerikalıların üçte birinden fazlasının sağlıklarını iyileştirmek, hastalıkları önlemek ve diyetlerini herhangi bir vitaminle zenginleştirmek umuduyla günlük eksik mineraller olabileceğini ve multivitamin aldığını buldu. 

Peki multivitaminler işe yarıyor mu ve bunları günlük rutininize eklemeyi düşünmeli misiniz? Hemen konuya girelim ve erkekler için en iyi vitaminler ve kadınlar için en iyi vitaminler ile birlikte bilmeniz gerekenlere bir göz atalım.

Multivitaminler, sağlığı daha iyi desteklemek için kullanılan vitaminler, mineraller ve diğer besinlerin bir kombinasyonunu içeren bir takviye türüdür. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir multivitaminin resmi tanımı, en az üç vitamin ve mineral içeren, minimum yan etki riski olan ve ek bitki, hormon veya ilaç içermeyen herhangi bir takviyedir.

Multivitamin - Sağlıklı Yaşam

Çoğu insan, beslenme boşluklarını doldurmaya ve temel vitamin ve mineral eksikliklerini önlemeye yardımcı olmak için multivitamin kullanır. Aynı zamanda çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir ve daha iyi göz sağlığını geliştirmeye, hafızayı geliştirmeye ve yaşam boyunca kemik gücünü korumaya yardımcı olabilir.

Beslenme ihtiyaçlarınız birçok farklı faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, 50 yaş üstü erkekler için en iyi multivitamin, kadınlar için en iyi multivitaminden tamamen farklı olabilir. Neyse ki, her yaşa ve yaşam tarzına uygun birçok multivitamin türü var. Aslında vücut geliştirme ve kas gelişimi için bir multivitamini, böbrek hastalığı olan kişiler için özel olarak tasarlanmış multivitaminleri ve hatta saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın sağlığını iyileştirmek için yapılmış vitamin takviyelerini kolayca bulabilirsiniz.

Hap, toz, kapsül veya sıvı formda bulunmaları, hemen hemen herkes için işe yarayan bir şey bulmayı kolaylaştırır. Ayrıca, farklı takviyeler farklı vitamin ve mineral karışımları içerir, böylece multivitamininizi belirli sağlık hedeflerinize uyacak ve diyetinizi tamamlayacak şekilde kullanabilirsiniz.