D Vitamini

D vitamini tam olarak ne yapar?

Araştırmalar, bu “güneş ışığı vitamininin” sadece kemiklerinizi ve iskelet yapınızı değil, aynı zamanda bağışıklık fonksiyonunu, kan basıncını, ruh halini, beyin fonksiyonunu ve vücudunuzun çeşitli hastalıklara karşı koruma yeteneğini de etkilediğini gösteriyor.

2019 tarihli bir incelemeye göre, D vitamininin faydalarının kemik sağlığı ve bağışıklığı, kalp hastalığı, kanser, diyabet ve depresyon gibi kronik durumlara ve enfeksiyonlara ve virüslere karşı direnci içerdiği düşünülmektedir.

Çoğu insanın D vitamininin yüzde 95’inin günlük güneş ışığına maruz kalmaktan geldiği tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, günümüzde birçok insan her gün güneşte vakit geçirmediğinden veya düzenli olarak yeterli D vitamini sağlayan (ki bunu yapmak zordur) gıdaları tükettiğinden, çoğu yetişkin – ve çocuklar, hatta bebekler ve emzirilen bebekler bile – artık teşvik edilmektedir. D vitamini ile takviye.

D Vitamini - Sağlıklı Yaşam

D vitamini almanın faydaları nelerdir? Yeterli D vitamini düzeylerini korumanın genel sağlığı destekleyebileceği bazı yollar şunlardır:

Kemik Sağlığına Katkı Sağlar.

D vitamini, kalsiyumun kemiklere emiliminde rol oynar. Kalsitriol (dönüştürülmüş D ​​vitamini), kalsiyum seviyelerini korumak için paratiroid hormonu ile çalışır.

Bağışıklık Sistemini Destekler.

UV ışığına maruz kalmak, D vitamini seviyelerinde bir artış da dahil olmak üzere insan vücudunda değişikliklere neden olur. Bağışıklık hücrelerimiz, D vitamini için reseptörler içerir ve D vitamininin, uzun süreli veya aşırı inflamatuar yanıtların önlenmesi de dahil olmak üzere, genel bağışıklık işlevine çeşitli şekillerde fayda sağladığı gösterilmiştir.

Kan Şekeri Düzeylerini Yönetmeye Yardımcı Olur ve Diyabeti Önleyebilir.

Diyabet semptomları, insülin direncindeki artışların ardından insülin eksikliği veya yetersiz insülin sekresyonundan kaynaklanır. London School of Medicine and Dentistry’de yapılan araştırmaya göre, insülin salınımı için kalsiyum gereklidir ve D vitamininin faydaları kalsiyum emilimini ve kullanımını teşvik ederek insülin sekresyonunun düzenlenmesine katkıda bulunur.

Kansere Karşı Korunmaya Yardımcı Olabilir

D vitamini, tümör büyümesi, hücre farklılaşması ve apoptozu etkileyen faktörlerde rol oynar. D vitamini eksikliği semptomları, özellikle meme, kolon ve prostat kanserleri olmak üzere kanser geliştirme risklerinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Hormon Düzenlemesini Kolaylaştırır ve Ruh Halinizi İyileştirmeye Yardımcı Olabilir

Vücudumuzda bir hormon gibi davrandığından ve beyin fonksiyonlarını etkilediğinden, D vitamini eksikliği, depresyon, mevsimsel duygulanım bozukluğu ve PMS, uykusuzluk ve anksiyete sırasında yaşanan şiddetli duygudurum sorunları dahil olmak üzere duygudurum bozuklukları için artan risk ile ilişkilendirilmiştir.

Düşük seviyeler ayrıca uygun testosteron ve östrojen üretimini engelleyebilir ve birçok istenmeyen semptomla sonuçlanabilecek dengesizliklere yol açabilir.

Cilt Sağlığını Destekler

D vitamini cildiniz için neden iyidir? D vitamininin cilde fayda sağlama yollarından bazıları, bağışıklık sisteminizi desteklemeyi, iltihabı kontrol etmeyi ve cilt hücresi büyümesine, onarımına ve metabolizmasına yardımcı olmayı içerir.

Yeterli seviyeler cildin yaşlanmasını önlemeye yardımcı olabilir ve egzama ve sedef hastalığının neden olduğu kızarıklık, kuruluk ve diğer semptomları azaltabilir.